Gene Romero's
WEST COAST
FLAT TRACK SERIES
August
11th, 2001
Fast Friday's
Motorcycle Speedway
Auburn,
CA
Short Track
- Round #2 Re-Scheduled
Open Class - Heat #1
1. 4 Randy Bereman RTX
2. 8Z Kevin Bricker WR
3. 84L Jesse Van Kol RTX
4. 37JP J.P. Simonsen HON
5. 33Y Ken Netto ATK
6. 86 Jason Chisum YAM
7. 5 Danny Ritchie YAM
8. 31R Matt Proto RTX
9. 20Y Gary Andres RTX
10. 21Z P.J. Warne HON
Open Class – Heat #2
1. 49 Rod Spencer KAW
2. 56 Lonnie Pauley WR
3. 98Y Mickey Lane WR
4. 32H Jim Lewis RTX
5. 83Z Robert Seay WR
6. 40Z Danny Casey CCM
7. 31C Chris Geilfuss HD
8. 24P Jimmy Abrams YAM
9. 70V Richard Arnold RTX
10. 57W Ray Diaz CCM
Open Class – Heat #3
1. 1 Ronnie Brown WR
2. 22Y Tony Souza Jr. CCM
3. 51Z Shawn Raggio CCM
4. 2BP Brandon Carnahan RTX
5. 92G Casey Yarrow RTX
6. 91W John Larson YAM
7. 11E Roy Comer II HON
8. 86W Patrick Ballew YAM
9. 34 Chase Gilbert YAM
10. 284K Tyce Heebner HON
Open Class – Heat #4
1. 7M Brad Spencer HON
2. 9 Don Howard RTX
3. 54Z Donnie Harrell WR
4. 13 Rick Hocking YAM
5. 86M Joe Carrera YAM
6. 78S Tony Rose CCM
7. 13H Craig Haas HON
8. 44L Billy Hiles WR
9. 11 Clay Chambers ATK
10. 79 Jeremy Chisum YAM
Harley-Davidson Dealers’ Vintage Class - Heat #1
1. 7M Brad Spencer HON
2. 68E Paul Herman YAM
3. 14 Robert Cunnington YAM
4. 19M David Nance YAM
5. 57Y James Banke YAM
6. 58Q Stu Cardott TRI
7. 11 Frank Hall YAM
Harley-Davidson Dealers’ Vintage Class - Heat #2
1. 49 Rod Spencer YAM
2. 91W John Larson YAM
3. 32D Jerry Kennedy TRI
4. 49Y Dan Phillips BSA
5. 18 Brett Bemis YAM
6. 62 Mike Kibby YAM
7. 35P Dale Parks TRI
Harley-Davidson Dealers’ Vintage Class - Heat #3
1. 86M Joe Carrera YAM
2. 98E Dennis Pinheiro YAM
3. 28C Tom Howes BSA
4. 86E Bob Cobb YAM
5. 31C Chris Geilfuss YAM
6. 26 Robert Hansen TRI
7. 54Z Donnie Harrell TRI
Suzuki Novice 250 – Heat #1
1. 2 Chris Canepa YAM
2. 102 Woody Carlson SUZ
3. 73 Bradley Spencer Jr. YAM
4. 7 Vance Felicio SUZ
5. 24P Jimmy Abrams YAM
6. 15 Robert Clark YAM
7. 51M Manuel Jimenez Jr. YAM
8. 390 Mike Perillo KAW
Suzuki Novice 250 – Heat #2
1. 817 Joe McCoy TM
2. 52 Josh Ritchie YAM
3. 51 David Brown YAM
4. 93G Cory Yarrow YAM
5. 4 Daniel Brown YAM
6. 8 Doug Rubiolo HON
7. 78 Matt Pinheiro HON
8. 110 Brad Raymond YAM
Harley-Davidson Dealers’ Vintage Class - Dash
1. 68E Paul Herman YAM
2. 49 Rod Spencer YAM
3. 14 Robert Cunnington YAM
4. 54Z Donnie Harrell TRI
Open Class - Dash
1. 49 Rod Spencer KAW
2. 1 Ronnie Brown WR
3. 4 Randy Bereman RTX
4. 98Y Mickey Lane WR
5. 86M Joe Carrera YAM
6. 8Z Kevin Bricker WR
Open Class – Last Chance Qualifier
1. 31R Matt Proto RTX
2. 79 Jeremy Chisum YAM
3. 70V Richard Arnold RTX
4. 20Y Larry Andres RTX
5. 34 Chase Gilbert YAM
6. 21Z P.J. Warne HON
7. 86W Patrick Ballew YAM
8. 57W Ray Diaz CCM
9. 11 Clay Chambers ATK
10. 284K Tyce Heebner HON
11. 44L Billy Hiles WR
12. 24P Jimmy Abrams YAM
Open Class - Semi #1
1. 56 Lonnie Pauley WR
2. 54Z Donnie Harrell WR
3. 33Y Ken Netto ATK
4. 8Z Kevin Bricker WR
5. 31R Matt Proto RTX
6. 83Z Robert Seay WR
7. 2BP Brandon Carnahan Jr. RTX
8. 11E Ray Comer II HON
9. 78S Tony Rose CCM
Open Class - Semi #2
1. 22Y Tony Souza Jr. CCM
2. 13 Rick Hocking YAM
3. 84L Jesse Van Kol YAM
4. 92G Casey Yarrow RTX
5. 79 Jeremy Chisum YAM
6. 86 Jason Chisum YAM
7. 98Y Mickey Lane WR
8. 40Z Danny Casey CCM
9. 13H Craig Haas HON
Open Class - Semi #3
1. 51Z Shawn Raggio CCM
2. 9 Don Howard RTX
3. 32H Jim Lewis RTX
4. 37JP J.P. Simonsen HON
5. 86M Joe Carrera YAM
6. 70V Richard Arnold RTX
7. 91W John Larson YAM
8. 5 Danny Ritchie YAM
9. 31C Chris Geilfuss HD
Harley-Davidson Dealers’ Vintage Class - B Main
1. 26 Robert Hansen TRI
2. 11 Frank Hall YAM
3. 62 Mike Kibby YAM
4. 18 Brett Bemis YAM
5. 57Y James Banke YAM
6. 31C Chris Geilfuss YAM
7. 58Q Stu Cardott TRI
8. 35P Dale Parks TRI
9. 54Z Donnie Harrell TRI
Open Class - B Main
1. 8Z Kevin Bricker WR
2. 37JP J.P. Simonsen HON
3. 32H Jim Lewis RTX
4. 92G Casey Yarrow RTX
5. 86 Jason Chisum YAM
6. 86M Joe Carrera YAM
7. 84L Jesse Van Kol YAM
8. 83Z Robert Seay WR
9. 31R Matt Proto RTX
10. 70V Richard Arnold RTX
11. 91W John Larson YAM
12. 79 Jeremy Chisum YAM
13. 33Y Ken Netto ATK
Harley-Davidison Dealers’ Vintage Class - A Main
1. 49 Rod Spencer YAM
2. 7M Brad Spencer HON
3. 68E Paul Herman YAM
4. 14 Robert Cunnington YAM
5. 86M Joe Carrera YAM
6. 91W John Larson YAM
7. 86E Bob Cobb YAM
8. 26 Robert Hansen TRI
9. 32D Jerry Kennedy TRI
10. 19M David Nance YAM
11. 98E Dennis Pinheiro YAM
12. 49Y Dan Phillips BSA
13. 62 Mike Kibby YAM
14. 28C Tom Howes BSA
15. 11 Frank Hall YAM
SUZUKI Novice 250 – A Main
1. 817 Joe McCoy TM
2. 2 Chris Canepa YAM
3. 102 Woody Carlson SUZ
4. 73 Bradley Spencer Jr. YAM
5. 51 David Brown YAM
6. 52 Josh Ritchie YAM
7. 24P Jimmy Abrams YAM
8. 7 Vance Felicio SUZ
9. 93G Cory Yarrow YAM
10. 15 Robert Clark YAM
11. 4 Daniel Brown YAM
12. 51M Manuel Jimenez Jr. YAM
13. 78 Matt Pinheiro HON
14. 390 Mike Perillo KAW
15. 8 Doug Rubiolo HON
Open Class – A Main
1. 1 Ronnie Brown WR
2. 49 Rod Spencer YAM
3. 22Y Tony Souza Jr. CCM
4. 4 Randy Bereman RTX
5. 51Z Shawn Raggio CCM
6. 7M Brad Spencer YAM
7. 54Z Donnie Harrell WR
8. 37JP J.P. Simonsen HON
9. 8Z Kevin Bricker WR
10. 9 Don Howard RTX
11. 56 Lonnie Pauley WR
12. 13 Rick Hocking YAM
13. 32H Jim Lewis RTX
14. 92G Casey Yarrow RTX
15. 86 Jason Chisum YAM
Gene Romero’s E-Moola.com West Coast Flat Track Series
–
Fast Friday’s Motorcycle Speedway, August 11, 2001,
Auburn, CA
Round #2 Re-Scheduled
Final Official Point Standings - After Round #9 of 11
OPEN CLASS
1 1 Ronnie Brown 131 (2/wins) WR
2 22Y Tony Souza Jr. 117 (1/win) CCM
3 56 Lonnie Pauley 107 WR
4 54Z Donnie Harrell 104 WR
5 37JP J.P. Simonsen 103 (1/win) RTX
6 9 Don Howard 95 RTX
7 2 Robert Damron 69 (1/win) CCM
8 74 Billy Martin 60 (tie) WR
17 Beau Brown 60 CCM
10 49 Rod Spencer 58 (1/win) KAW
11 4 Randy Bereman 57 RTX
12 70 John Hlebo III 51 CCM
13 1BP Mark Corsetti 50 WR
14 8Z Kevin Bricker 49 WR
15 58Z Jesse Sanchez 43 HUSB
16 51Z Shawn Raggio 41 CCM
17 5 Danny Ritchie 37 YAM
18 4Y Jaime Aguilar 29 RTX
19 7M Brad Spencer 28 YAM
20 25Z Danny Hart 24 (1/win) CCM
21 41 Brett Landes 23 (tie/1/win) CCM
37X Jeff Johnson 23 HON
23 88 Jim Rosa 22 HON
24 13 Rick Hocking 19 YAM
25 71 Steve Fortune 16 (tie) RTX
40Z Dan Casey 16 CCM
27 75M Anthony Giammanco 15 WR
28 33Y Ken Netto 13 ATK
29 20Z Jimmy Sanchez 11 HSB
30 14 Robert Cunnington 10 (tie) RTX
83Z Robert Seay 10 WR
92G Casey Yarrow 10 RTX
33 7 Beau Z. Brown 9 RTX
34 9X Steve Hall 7 (tie) YAM
44L Billy Hiles 7 WR
36 8Y Frank Garcia 6 RTX
32H Jim Lewis 6
RTX
38 18 Jeremy Santoro 5 (tie) YAM
59 Richard Pollock 5 HON
40 86 Jason Chisum 4 YAM
Harley-Davidson Dealers’ Associations
Of Northern & Southern California
Vintage Class
1 14 Robert Cunnington 175 (4/wins) YAM
2 13 Rick Hocking 143 (2/wins) YAM
3 7M Brad Spencer 120 YAM
4 68E Paul Herman 119 TRI
5 49 Rod Spencer 110 (3/wins) TRI
6 86E Bob Cobb 81 YAM
7 26S Steve Hall 66 YAM
8 54Z Donny Harrell 57 TRI
9 35 Jeff S. Johnson 53 YAM
10 6J Joe Steffen 48 YAM
11 86M Joe Carrera 46 YAM
12 26 Robert Hansen 37 TRI
13 32Y Mike Gonzales 34 YAM
14 98E Dennis Pinheiro 27 YAM
15 33X Keith Bradford 25 (Tie) YAM
28B Gary Ritchie 25 YAM
59Y Rick Reed 25 TRI
18 98 Rod Lake 24 (Tie) YAM
32D Jerry Kennedy 24 TRI
20 251V Larry Hannah 20 HON
21 71L Bill Flett 17 (Tie) TRI
44E Wayne Warrington 17 HON
91W John Larson 17 YAM
24 35X Jimmy Sanchez 16 (Tie) HON
28 Royal Anderson 16 HD
55 Tom Horton 16 YAM
27 20Z Jimmy Sanchez 15 YAM
28 88Y Bob Graves 14 (Tie) YAM
62 Mike Kibby 14 YAM
30 63 Ken Thiebaud 12 (Tie) HON
31C Chris Geilfuss 12 YAM
32 96D Jay Gosvenor 10 YAM
33 71Z Robert Scally 9
(Tie) TRI
11 Frank Hall 9 YAM
19M David Nance 9 YAM
36 21Z Cory Schnmuck 8 (Tie)
YAM
64 Paul Colston 8 YAM
38 83C John Proto 7
(Tie) YAM
32 Jimmy Rader 7 YAM
84E Ruben Malaguarnero 7 HD
49Y Dan Phillips 7
BSA
42 12 James Steet 6
(Tie) YAM
6 Al Ludwigsen 6 YAM
60E Jimmy Rust 6 YAM
45 6R Rick Zimmerman 5 (Tie)
TRI
9S Rick Cremona 5 YAM
35P Dale W Parks 5 TRI
28C Tom Howes 5
BSA
49 32Y Mike Gonzales 4 (Tie) YAM
21 Dan Waller 4 YAM
54Z Craig Haas 4 TRI
52 1 Jeff Johnson 1 TRI
SUZUKI NOVICE 250 CLASS
1 2 Chris Canepa 180 (4/wins) YAM
2 52 Josh Ritchie 140 (2/wins) YAM
3 73 Bradley Spencer Jr. 120 YAM
4 51 David Brown 116 YAM
5 102 Woody Carlson 114 SUZ
6 99 Scott Watkins 84 HON
7 4 Daniel Brown 83 YAM
8 817 Joe McCoy 81 (1/win)
TM
9 3 Frank Lane 77 (Tie) HON
24 Jimmy Abrams 77 (1/win)
YAM
11 67D John Figas 56 HON
12 5 Frankie Eubanks 44 YAM
13 51M Manuel Jimenez Jr. 42 HON
14 40 Rick Hollenbeck 39 SUZ
15 428 Josh Chisum 27 (1/win)
HON
16 93 Cory Yarrow 25 YAM
17 33 Ernie Lyles 24 (Tie)
SUZ
1 Scott Rosseau 24 SUZ
19 15 Robert Clark 20 YAM
20 82C Mike Riddell 19 SUZ
21 19 Brad Rudy 16 YAM
22 8 Doug Rubiolo 14 HON
23 54 Bryan Berna 13 SUZ
24 50 Dennis Voll 12 YAM
25 7 Vance Felicio 11 SUZ
26 36 Toby Leneuve 10 YAM
27 569 Bill Kolkman 9
(Tie) YAM
390 Mike Perillo 9 KAW
29 25 Vic Walker 8 YAM
30 82V Derrik Ohls 7
(Tie) YAM
6 Dennis Boulware 7 YAM
32 79R Scott Shoup 6
(Tie) HON
78 Matt Pinheiro 6 HON
34 34 David Lopez 5
(Tie) HON
58 George Schneider 5 KTM
10 Heidi Henry 5 YAM
11 Curt Wilcox 5 CAG
Fast Time, Open Class: #4 Randy Bereman WR
Fast Time, Harley-Davidson Dealers’ Vintage Class:
#14 Robert Cunnington YAM
1 point awarded to Fast Time of Time Trials, Open Class
and the Harley-Davidson Vintage Class